Layers v1.0.4 - en to it translation catalogue (358 entries)

en:  Body
it: Corpo

en: "Read More" Text
it: Testo "Leggi Ancora"

en: %1$s at %2$s
it: %1$s a %2$s

en: (Copy)
it: (Copia)

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: 1 of 12 columns
it: 1 di 12 colonne

en: 10 of 12 columns
it: 10 di 12 colonne

en: 12 of 12 columns
it: 12 di 12 colonne

en: 2 Columns
it: 2 Colonne

en: 2 of 12 columns
it: 2 di 12 colonne

en: 3 Columns
it: 3 Colonne

en: 3 of 12 columns
it: 3 di 12 colonne

en: 4 Columns
it: 4 Colonne

en: 4 of 12 columns
it: 4 di 12 colonne

en: 5 of 12 columns
it: 5 di 12 colonne

en: 6 Columns
it: 6 Colonne

en: 6 of 12 columns
it: 6 di 12 colonne

en: 8 of 12 columns
it: 8 di 12 colonne

en: 9 of 12 columns
it: 9 di 12 colonne

en: : Options
it: : Opzioni

en: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="author">%3$s</a>
it: <a href="%1$s" titolo="%2$s" rel="autore">%3$s</a>

en: <em>Click <a href="%1s" target="_blank">here</a> to see this font on Google Fonts.</em>
it: <em>Fai clic <a href="%1s" target="_blank">qui</a> per visualizzare questo tipo di carattere su Google Fonts.</em>

en: A tagline describes who and what you are in just a few simple words. For example Layers is a &ldquo;WordPress Site Builder&rdquo; - simple, easy, quick to read. Now you try:
it: Una tagline descrive chi sei e cosa fai in poche e semplici parole. Ad esempio Layers è un &ldquo;Generatore di Siti WordPress&rdquo; - semplice, facile, e veloce. Ora prova tu:

en: Add New Column
it: Aggiungi una nuova colonna

en: Add New Page
it: Aggiungi una Nuova Pagina

en: Add New Slide
it: Aggiungi un Nuovo Slide

en: Add a page title
it: Aggiungi il titolo alla pagina

en: Add logo
it: Aggiungi il logo

en: Add new Layers page
it: Aggiungi una nuova pagina Layer

en: Additional Scripts
it: Script Aggiuntivi

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Shown
it: Mostra Indirizzo

en: Adds an advanced product widget, product slider and multiple page layouts.
it: Aggiungi un widget prodotto avanzato, prodotti scorrevoli e layout di pagine multiple.

en: Advanced
it: Avanzato

en: All
it: Tutto

en: Application
it: Applicazione

en: Archives
it: Archivi

en: Are you sure you want to remove this column?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa colonna?

en: Are you sure you want to remove this slide?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo slide?

en: Autoplay Slides
it: Riproduzione Automatica degli Slide

en: Avoid buzz words
it: Evita le parole troppo comuni

en: Back to top
it: Torna su

en: Backed Up Pages:
it: Esegui il Backup delle Pagine:

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore dello Sfondo

en: Background Image
it: Immagine di Sfondo

en: Background Position
it: Posizione Sfondo

en: Background Repeat
it: Ripetere Sfondo

en: Background Stretch
it: Adatta Sfondo

en: Backup my Pages Now
it: Esegui ora il Backup delle mie Pagine

en: Backup your pages
it: Esegui il Backup delle tue pagine

en: Be patient while we import the widget data and images.
it: Attendere mentre importiamo i dati e le immagini del widget.

en: Blank Page
it: Pagina Vuota

en: Body
it: Corpo

en: Bottom
it: In basso

en: Boxed
it: Con riquadri

en: Branding
it: Marchio

en: Build Your Page
it: Crea la tua pagina

en: Builder Pages:
it: Generatore Pagine:

en: Building pages
it: Creazione pagine

en: Button Link
it: Pulsante di Collegamento

en: Button Text
it: Pulsante di Testo

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Cancel
it: Annulla

en: Category to Display
it: Categoria da Visualizzare

en: Center
it: Centro

en: Change logo
it: Cambia il logo

en: Choose Background
it: Scegli Sfondo

en: Choose Image
it: Scegli Immagine

en: Choose Logo
it: Scegli il Logo

en: Choose a File
it: Scegli un File

en: Choose logo
it: Scegli il logo

en: Color
it: Colore

en: Column
it: Colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Coming soon
it: In Arrivo

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Contact
it: Contatto

en: Contact Details &amp; Maps
it: Dettagli di contatto e mappe

en: Contact Form
it: Modulo di Contatto

en: Contact Page
it: Pagina Contatti

en: Content
it: Codice di incorporamento del modulo di contatto

en: Control your content's default layout.
it: Controllare il layout di default dei contenuti.

en: Control your footer's custom text, widget areas and layout.
it: Controlla il tuo testo personalizzato a piè di pagina, area widget e layout.

en: Control your header's logo, layout, colors and font.
it: Controlla logo, layout, colori e tipo di carattere dell’intestazione.

en: Convert your Layers pages into regular WordPress pages, preserving the content you have worked so hard to create.
it: Converti le tua pagine Layer in pagine WordPress normali, mantenendo il contenuto che hai creato col duro lavoro.

en: Copyright Text
it: Testo Copyright

en: Create Menu
it: Crea Menu

en: Creating your Page
it: Creazione della Pagina

en: Custom CSS
it: CSS Personalizzato

en: Custom Class(es)
it: Classe (i) Personalizzata(e)

en: Custom Order
it: Ordine Personalizzato

en: Custom Scripts
it: Script Personalizzati

en: Customization
it: Personalizzazione

en: Customize
it: Personalizza

en: Customizing widgets
it: Personalizzazione dei widget

en: Daily Archives: %s
it: Archivi Giornalieri: %s

en: Darken
it: Più scuro

en: Darken to improve readability
it: Scurisci per migliorare la leggibilità

en: Default
it: Predefinito

en: Depending on the widget you've added, you can change things like background images, font sizes, list styles and more.
it: A seconda del widget che hai aggiunto, puoi cambiare cose come le immagini dello sfondo, la dimensione del carattere, lo stile degli elenchi e altro ancora.

en: Display
it: Mostra

en: Display Header Text
it: Mostra il Testo di Intestazione

en: Display Left Sidebar
it: Visualizza Barra Laterale Sinistra

en: Display Right Sidebar
it: Visualizza Barra Laterale Destra

en: Done!
it: Fatto!

en: Drop a file here or %s
it: Sposta un file qui o %s

en: Each time you want to add a new content block, simply click &lsquo;Add Widget&rsquo; and select one from the list which has the blue Layers icon.
it: Ogni volta che vuoi aggiungere un nuovo blocco di contenuti, fai clic su &lsquo; Aggiungi Widget&rsquo; e selezionane uno dall'elenco che abbia l'icona blu di Layers.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Layout
it: Modifica Layout

en: Edit Your New Page
it: Modifica la Tua Nuova Pagina

en: Edit Your Page
it: Modifica la tua pagina

en: Editing widget content
it: Modifica del contenuto widget

en: Enjoy the ride!
it: Goditi il viaggio!

en: Enter a Title
it: Inserisci un Titolo

en: Enter in any custom script to include in your site's footer. Be sure to use double quotes for strings.
it: Inserisci qualsiasi script personalizzato da includere a piè di pagina del tuo sito. Assicurati di utilizzare le virgolette per le stringhe.

en: Enter in any custom script to include in your site's header. Be sure to use double quotes for strings.
it: Inserisci qualsiasi script personalizzato da includere nell'intestazione del tuo sito. Assicurati di utilizzare le virgolette per le stringhe.

en: Enter in your Google Analytics ID to enable website traffic reporting. eg. "UA-xxxxxx-xx
it: Inserisci il tuo ID di Google Analytics per abilitare il report del traffico sul sito web. es. "UA-xxxxxx-xx

en: Enter title here
it: Inserisci il titolo qui

en: Enter your .mp4 link
it: Inserisci il link al tuo .mp4

en: Enter your .ogv link
it: Inserisci il link al tuo .ogv

en: Enter your website name below. We&apos;ll use this in your site title and in search results.
it: Inserisci qui sotto il nome del tuo sito web. Lo utilizzeremo nel titolo del sito e nei risultati di ricerca

en: Excerpt
it: Estratto

en: Excerpts Length
it: Lunghezza Estratti

en: Extensions
it: Estensioni

en: Featured Image
it: Immagine in primo piano

en: First choose a layout
it: Scegli prima il layout

en: First create a menu then come back here to place it.
it: Innanzitutto crea un menu e poi torna qui per posizionarlo.

en: Fixed Background
it: Sfondo Fisso

en: Follow the easy steps to creating amazing layouts quickly and easily.
it: Segui i semplici passaggi per creare in modo facile e veloce layout incredibili.

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Footer Menu
it: Menu a Pié pagina

en: For best results, use an image between 40px and 200px tall and not more than 1000px wide
it: Per ottenere i risultati migliori, utilizza un’immagine tra i 40px e i 200px di altezza e non oltre i 1000px di larghezza

en: For more information on obtaining your Typekit ID, see <a href="%s" target="_blank">follow this link</a>.
it: Per maggiori informazioni su come ottenere il tuo Typekit ID, vedi <a href="%s" target="_blank">segui questo link</a>.

en: For the Pros: Layers will automatically assign the tagline to Settings &rarr; General
it: Per i Professionisti: Layers assegnerà automaticamente la tagline alle Impostazioni &rarr; Generale

en: For the Pros: Layers will automatically assign the tagline to Settings &rarr; General.
it: Per i Professionisti: Layers assegnerà automaticamente una tagline alle Impostazioni &rarr; Generale.

en: For the Pros: Layers will automatically assign this site name to Settings &rarr; General
it: Per i Professionisti: Layers assegnerà automaticamente questo nome del sito alle Impostazioni &rarr; Generale

en: Full Screen
it: Tutto schermo

en: Full Width
it: Larghezza Intera

en: Get Started
it: Inizia

en: Get Started &rarr;
it: Inizia &rarr;

en: Getting Started
it: Cominciamo

en: Google Analytics ID
it: ID Google Analytics

en: Google Maps Latitude & Longitude (Optional)
it: Latitudine e Longitudine Google Maps (Facoltativo)

en: Google Maps Location
it: Posizione Google Maps

en: Got it, Next Step &rarr;
it: Fatto, Prossimo Passaggio &rarr;

en: Grid
it: Griglia

en: Gutter
it: Rilegatura

en: HTML Mode
it: Modalità HTML

en: Header
it: Intestazione

en: Header Menu
it: Menu di intestazione

en: Header Position
it: Posizione Intestazione

en: Header Width
it: Larghezza Intestazione

en: Headings
it: Intestazioni

en: Helpful Tips
it: Consigli Utili

en: Home Page
it: Pagina Iniziale

en: How would you best describe your site?
it: Come descriveresti il tuo sito web?

en: Image Align
it: Allinea Immagine

en: Image Ratio
it: Rapporto Immagine

en: Import Complete
it: Importazione Completata

en: Imported
it: Importato

en: Imported to Inactive
it: Importato a Inattivo

en: Importing Your Content
it: Importazione dei tuoi contenuti

en: Installed
it: Installato

en: Justify
it: Giustifica

en: Keep it simple
it: Mantienila semplice

en: Landing Page
it: Pagina di Destinazione

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Large
it: Grande

en: Layers Builder section.
it: Sezione per Creare Layers.

en: Layers Dashboard
it: Dashboard Layer

en: Layers Pages
it: Layer Pagine

en: Layers is a revolutionary WordPress Site Builder that makes website building a dream come true!
it: Layers è un Builder per siti WordPress rivoluzionario, che rende la creazione dei siti web un sogno che diventa realtà!

en: Layers requires you run the latest version of WordPress, please make sure you're up to date!
it: Layers richiede l'ultima versione di WordPress, assicurati di averla aggiornata!

en: Layers splits your page into horizontal rows, and you build up your pages with blocks of content called &lsquo;Widgets&rsquo;, one per row.
it: Layers divide la pagina in righe orizzontali e tu crei le tue pagine con blocchi di contenuto chiamati &lsquo;Widgets&rsquo;, uno per riga.

en: Layers will add your logo and position it properly. If you don&apos;t have one yet, no problem, you can add it later, or skip this step if you&apos;d just prefer to use text.
it: Layers aggiungerà il tuo logo nella posizione corretta. Se non ne possiedi uno, non c’è problema, puoi aggiungerlo dopo o saltare questo passaggio se vuoi utilizzare solo il testo.

en: Left
it: Sinistra

en: Left Shop Sidebar
it: Barra laterale sinistra negozio

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Let's get started &rarr;
it: Cominciamo &rarr;

en: Link Color
it: Colore Link

en: List
it: Elenco

en: List Style
it: Stile Elenco

en: List your portfolio items with relevant meta such as client, web url and project role.
it: Elenca gli elementi del tuo portafoglio con meta pertinenti come client, url web e ruolo di progetto.

en: Logo & Menu Position
it: Posizione Logo e Menu

en: Logo &amp; Title
it: Logo &amp; Titolo

en: Logo Center
it: Logo al Centro

en: Logo Center Top
it: Logo Su al Centro

en: Logo Left
it: Logo a Sinistra

en: Logo Right
it: Logo a Destra

en: Logo Top
it: Logo Su

en: Logo updated
it: Logo aggiornato

en: Lookbook Page
it: Pagina di Lookbook

en: Make sure it describes what you offer
it: Assicurati che descrivi cosa offri

en: Make sure you're always running the latest version of Layers by installing the Layers Updater
it: Assicurati di eseguire sempre l’ultima versione di Layers installando il Programma di Aggiornamento di Layers

en: Map Height
it: Altezza Mappa

en: Margin (px)
it: Margine (px)

en: Masonry
it: Muratura

en: Medium
it: Medio

en: Mobile Sidebar
it: Barra laterale per cellulare

en: Monthly Archives: %s
it: Archivi Mensili: %s

en: More Details
it: Maggiori Dettagli

en: Most Comments
it: Più Commenti

en: Navigation
it: Navigazione

en: Newest First
it: A partire dal più recente

en: Next Step &rarr;
it: Prossimo Passaggio &rarr;

en: No Logo uploaded
it: Nessun Logo caricato

en: No Repeat
it: Non Ripetere

en: No Title
it: Nessun Titolo

en: No logo set
it: Nessun logo selezionato

en: No posts found
it: Nessun post trovato

en: None
it: Nessuno

en: Now let&apos;s create your first Layers page!
it: Ora creiamo la tua prima pagina Layers!

en: Number of items to show
it: Numero di elementi da mostrare

en: Oldest First
it: A partire dal primo

en: One Comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: Un commento su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s Commenti su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: One Pager
it: Un Pager

en: Option updated
it: Opzione aggiornata

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: PNGs with a transparent background work best but GIFs or JPGs are fine too
it: I PNG con sfondo trasparente sono i migliori, ma vanno bene anche GIF o JPG

en: Padding (px)
it: Riempimento (px)

en: Page Title
it: Titolo Pagina

en: Place your help text here please.
it: Posiziona qui il testo guida

en: Portfolio Page
it: Pagina Portafoglio

en: Portrait
it: Verticale

en: Position
it: Posizione

en: Post List Sidebar(s)
it: Barre(e) laterale(i) Elenco Post

en: Posts
it: Post

en: Preview this page
it: Anteprima di questa pagina

en: Proceed to Customizer
it: Procedere alla Personalizzazione

en: Product List Sidebar(s)
it: Barra(e) Laterale (i) Elenco Prodotti

en: Purchase
it: Acquista

en: Random
it: Casuale

en: Read More
it: Leggi Ancora

en: Regular
it: Normale

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove logo
it: Rimuovi il logo

en: Repeat
it: Ripetere

en: Repeat Horizontal
it: Ripetere Orizzontalmente

en: Repeat Vertical
it: Ripetere Verticalmente

en: Rich Media
it: Risorsa multimediale

en: Right
it: Destra

en: Right Header Menu
it: Menu di intestazione destra

en: Right Shop Sidebar
it: Barra laterale destra negozio

en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

en: Round
it: Arrotondato

en: Saving your Site Name
it: Salvataggio in corso del Nome del Sito

en: Saving your Tagline
it: Salvataggio in corso della tua Tagline

en: Saving...
it: Salvataggio in corso…

en: Search
it: Cerca

en: Select
it: Seleziona

en: Select a Category
it: Seleziona una Categoria

en: Select a File
it: Seleziona un File

en: Select an Image
it: Seleziona un’immagine

en: Set as logo
it: Imposta come logo

en: Shop
it: Negozio

en: Short Excerpt
it: Breve Estratto

en: Show  Post Titles
it: Mostra i Titoli del Post

en: Show "Read More" Buttons
it: Mostra i Pulsanti "Leggi Ancora"

en: Show Address
it: Mostra Indirizzo

en: Show All
it: Mostra Tutto

en: Show Categories
it: Mostra le Categorie

en: Show Contact Form
it: Mostra il Modulo di Contatto

en: Show Featured Images
it: Mostra Immagini in primo piano

en: Show Google Map
it: Mostra Google Map

en: Show Pagination
it: Mostra Impaginazione

en: Show Post Author
it: Mostra Autore del Post

en: Show Post Dates
it: Mostra Data del Post

en: Show Post Excerpts
it: Mostra Estratto del Post

en: Show Slider Arrows
it: Mostra le Frecce dello Slider

en: Show Slider Dots
it: Mostra i Punti dello Slider

en: Show Tags
it: Mostra i Tag

en: Showcase for Layers
it: Bacheca per Layer

en: Sidebar does not exist in theme (using Inactive)
it: La barra laterale non esiste in questo tema (utilizza Inattivo)

en: Sidebars
it: Barre laterali

en: Single Post Sidebar(s)
it: Barre(e) laterale(i) Post Unico

en: Single Product Sidebar(s)
it: Barra(e) Laterale (i) Prodotto Unico

en: Site Logo
it: Logo del Sito

en: Site Name
it: Nome Sito

en: Site Settings
it: Impostazioni Sito

en: Site Tagline
it: Tagline del sito

en: Site Title, Tagline, and Logo
it: Titolo Sito, Tagline e Logo

en: Skip
it: Salta

en: Slide Interval
it: Intervallo Slide

en: Slider Height
it: Altezza Slider

en: Small
it: Piccolo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Square
it: Incorniciato

en: Start Building
it: Inizia a Creare

en: Start Using Layers
it: Inizia Utilizzando i Layer

en: Sticky
it: Adesivo

en: Stretch
it: Esteso

en: Support Layers
it: Supporta Layer

en: Support Layers by displaying the Layers badge on your site.
it: Supporta i Layer visualizzando il badge dei Layer sul tuo sito.

en: Text
it: Testo

en: Text Align
it: Allinea Testo

en: Text Color
it: Colore Testo

en: Text Size
it: Dimensione Testo

en: The Layers Updater
it: Programma di Aggiornamento di Layers

en: The following short steps are designed to show you how Layers works and get you to creating amazing layouts quickly!
it: I seguenti e brevi passaggi sono progettati per mostrarti come funziona Layers e come ti consente di creare layout incredibili velocemente!

en: There was an error when updating your logo.
it: Si è verificato un errore durante l’aggiornamento del logo.

en: This option affects your category, tag, author and search pages.
it: Quest’opzione ha effetto sulle tue categorie, tag, autore e pagine di ricerca.

en: This option affects your shop page, product category and product tag pages.
it: Quest’opzione ha effetto sulla tua pagina negozio, categoria prodotti e le pagine con prodotti taggati

en: This option affects your single post pages.
it: Quest’opzione ha effetto sulle pagine a post unico.

en: This option affects your single product pages.
it: Quest’opzione ha effetto sulle tue singole pagine prodotto

en: This sidebar will only appear on mobile devices.
it: Questa barra laterale sarà visualizzata solo sui cellulari.

en: Tile Background
it: Titolo Sfondo

en: Time in seconds, eg. 2
it: Tempo in secondi, es. 2

en: Title
it: Titolo

en: Title &amp; Excerpt Position
it: Posizione del Titolo e dell’Estratto

en: Titles A-Z
it: Titoli A-Z

en: Titles Z-A
it: Titoli Z-A

en: To edit a widget's content, just click on it in the widget area on the left hand side. The widget panel will slide out allowing you to edit its content and customize its settings. You can also shift-click on the widget itself in the preview area.
it: Per modificare il contenuto di un widget, basta fare clic sull'area del widget nella parte sinistra. Il pannello del widget verrà fuori consentendoti di modificare il contenuto e di personalizzare le impostazioni. Puoi anche fare clic sul widget nell'area di anteprima.

en: Top
it: In alto

en: Top Left Menu
it: Menu in alto a sinistra

en: Top Right Menu
it: Menu in alto a destra

en: Try keep your logo file size below 500kb
it: Cerca di non superare i 500kb con il logo

en: Unique to each Layers widget is the revolutionary &ldquo;Design Bar&rdquo; which allows you to set its design parameters without touching a line of code.
it: I widget di Layers sono unici per la loro rivoluzionaria &ldquo;Design Bar&rdquo; che ti consente di impostare i parametri senza toccare linee di codice.

en: Update WordPress
it: Aggiorna WordPress

en: Updating your Logo
it: Aggiornamento del Logo

en: Use File
it: Utilizza un File

en: Use Image
it: Utilizza un’immagine

en: Use the search form below to find the page you're looking for:
it: Utilizza il modulo di ricerca qui sotto per trovare la pagina che stai cercando:

en: Use this area to add widgets to your page, use the (Layers) widgets for the Body section.
it: Utilizza quest’area per aggiungere i widget all tua pagina, utilizza i (Layer) widget per la sezione del Corpo.

en: Video Page
it: Pagina Video

en: Video URL
it: URL Video

en: Video URL (oEmbed)
it: URL Video (oEmbed)

en: View
it: Visualizza

en: View Project
it: Visualizza Progetto

en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti i post di %s

en: View all posts in %s
it: Visualizza tutti i post in %s

en: View all posts tagged %s
it: Visualizza tutti i post taggati %s

en: Visual Mode
it: Modalità Visiva

en: Welcome to Layers!
it: Benvenuto in Layers!

en: What is the name of your website?
it: Qual’è il nome del tuo sito web?

en: What you need
it: Cosa ti serve

en: Widget Anchor ID
it: ID Ancoraggio Widget

en: Widget Areas
it: Area Widget

en: Widget already exists
it: Il widget esiste già

en: WooCommerce for Layers
it: WooCommerce per Layer

en: Would you like to add your logo?
it: Vuoi aggiungere il tuo logo?

en: Yearly Archives: %s
it: Archivi Annuali: %s

en: You can drag and drop widgets, edit content and tweak the design. Click the button below to see your page come to life.
it: È possibile trascinare e rilasciare i widget, modificare il contenuto e ottimizzare il design. Fai clic sul pulsante sotto per vedere la tua pagina reale.

en: You shall not pass
it: Non puoi passare

en: You will be able to edit your layout on the next page. Here we go!
it: Potrai modificare il tuo layout nella prossima pagina. Ecco fatto!

en: You're up to date
it: È aggiornata

en: Your browser does not support the video tag.
it: Il tuo browser non supporta il tag video.

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Your pages have been successfully backed up!
it: Le tua pagine sono state salvate con successo!

en: e.g. "Read More"
it: es. "Leggi Ancora"

en: e.g. 300 Prestwich Str, Cape Town, South Africa
it: es. 300 Prestwich Str, Cape Town, South Africa

en: e.g. 33.9253 S, 18.4239 E
it: es 33.9253 S, 18.4239 E

en: e.g. Prestwich Str, Cape Town
it: es. Prestwich Str, Cape Town

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
it: Formato Data

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
it: Formato Data Anno
